10.08.2021

Марина Зінченко доповіла про результати формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів у 2021 році

Департамент фінансів підбив підсумки формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів у закладах професійно-технічної освіти Одеської області. Про його результати доповіла директор структурного підрозділу Марина Зінченко 10 липня на апаратній нараді ОДА.

Відтак, регіональне замовлення цього року становить 4 854 учні, що на 1 102 менш ніж торік. З усіма керівниками закладів професійно-технічної освіти попередньо проведено співбесіди.

«Це необхідно для того, аби уникати формування замовлення під потужність наявної бази закладів та завантаження штатної чисельності персоналу. Зараз робота має здійснюватись чітко на підставі даних аналізу стану ринку правці та державно-приватного партнерства, як того вимагає схвалена Концепція реалізації державної політики у сфері професійно-технічної освіти», — роз’яснила Марина Зінченко.

До п’ятірки напрямків-лідерів за об’ємом регіонального замовлення увійшли громадське харчування, загальні професії електротехнічного виробництва, автомобільний транспорт, будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи, а також сільське господарство.

Загалом на території Одеської області розташовано 30 закладів професійно-технічної освіти, в яких навчається 11 396 учнів. Зараз відбувається реорганізація трьох ПТНЗ – Суворовського професійного аграрного ліцею, Імаїльського центру професійно-технічної освіти і Теплодарського професійного ліцею, після якої їх загальна кількість становитиме 28.

Водночас триває оптимізація мережі закладів професійно-технічної освіти, шляхом об’єднання їх у великі багатопрофільні установи. Крім Північного та Одеського центрів, на стадії створення – Дунайський центр професійної освіти на базі Ізмаїльського вищого професійного училища.

«Оптимізація дозволяє зменшити кількість незатребуваних напрямків підготовки та послабити фінансове навантаження на місцеві бюджети, зокрема за статтею адміністративні витрати, пов’язані з утриманням невеликих закладів. І вперше цього року комплектування навчальних груп у закладах професійної (професійно-технічної) освіти збільшилось до 30 осіб», — додала вона.

При цьому було вказано, що низка ПТНЗ зовсім не здійснює роботу з організації навчання на платній основі. Станом на 1 січня 2021 року лише 484 учні, або 4% від їх загальної кількості навчались за рахунок коштів фізичних осіб. Наразі кількість відповідних поданих заявок до закладів становить 206.

«Деякі спеціальності взагалі комерціалізовані і можливі для здобуття на платній основі, крім категорії дітей-сиріт. Інші — згідно з аналізом підприємств, куди потім працевлаштовуються випускники, повинні фінансуватися бізнесом в рамках державно-приватного партнерства. Окрема ситуація склалась, наприклад, з морськими спеціальностями, які, за винятком вищезазначеної категорії, мають фінансуватися за контрактом. Адже випускники працевлаштовуються закордоном і таким чином обласний бюджет навчає за свій рахунок спеціалістів міжнародних компаній», — підкреслила директор Департаменту.

Загалом в обласному бюджеті-2021 на підготовку кадрів закладами професійно-технічної освіти передбачено 573,2 мільйона гривень. Це становить майже 30% усіх планових надходжень.

У своїй доповіді Марина Зінченко зазначила, що також спостерігається тенденція непропорційного розподілу видатків на одного учня у закладах професійної (професійно-технічної) освіти. На рік цей показник у середньому становить  46,4 тисячі гривень. Для порівняння: у Староказацькому професійному аграрному ліцеї сума добігає 74,9 тисячі гривень, а у Тарутинському професійному аграрному ліцеї  – 44,1 тисячі гривень.

«Перевищення середнього показника у два рази при майже однаковій спрямованості закладів свідчить про неефективне використання коштів», — зазначила Марина Зінченко.

Детальніше ознайомитись з результатами формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів у 2021 році можна у файлах нижче.

Про підсумки формування регіонального замовленняна підготовку фахівців та робітничих кадрів у закладах (професійно-технічної) освіти Одеської області