27.07.2021

Громадам необхідно раціонально підходити до розподілу фінансових ресурсів, — Марина Зінченко про децентралізацію коштів місцевих бюджетів

 

Завдяки децентралізації доходи місцевих бюджетів збільшились, проте лише 5% громад області мають достатній фінансовий ресурс на розвиток. Про важливість мобілізації їхніх внутрішніх резервів та оптимізації витрат у зв’язку із цим, детально розповіла директор Департаменту фінансів Одеської обласної державної адміністрації Марина Зінченко під час виїзної зустрічі членів комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, народних депутатів від Одещини, керівництва Одеського району, голів громад і науковців. Захід відбувся 23 липня у селі Маяки.

«Територіальні громади отримали як значні фінансові ресурси в частині закріплення стабільних джерел доходів, так і прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Проте до їх використання слід підходити зважено та раціонально. Від цього, зокрема, залежать, наявність коштів  на оздоровлення та харчування дітей, місцеві програми та бюджет розвитку», — підкреслила директор Департаменту фінансів Одеської ОДА.

Марина Зінченко також закцентувала увагу голів громад на роботі з детінізації та залученні самозайнятих осіб до сплати податків у бюджети громад. За підрахунками, місцеві бюджети мали б змогу додатково отримати біля 7 млрд. грн., у разі сплати податків працездатним офіційно непрацюючим населенням.

Загалом, під час наради у форматі «питання-відповідь» учасники обговорили особливості функціонування та спроможності громад в умовах децентралізації, стратегічні можливості для збалансованого розвитку та їхню взаємодію в Одеському районі. Окрім того, було розглянуто низку питань у галузях освіти, медицини, інфраструктури та сільського господарства.

Приміром, заступник Міністра розвитку громад та території України Іван Лукеря наголосив на актуальності спеціальної регіональної програми «Нове українське село», на підставі якої фінансуватимуться проєкти у сільській місцевості, і яку, на його погляд, мають затвердити вже до кінця цього року.